Toplumun İnşasında Kadının Rolü Sempozyumu

8 Mart 2015 "Toplumun İnşasında Kadının Rolü" sempozyumu. Hukukçu Kadınlar Derneği Üsküdar Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirmiş olduğumuz sempozyumda konusunda uzman Hukukçu, Akademisyen, Eğitimci ve Psikiyatırlar Aile, Kadın-Erkek münasebetleri ve sosyolojik açıdan toplumun rehabilitasyonunda Kadının rolü husussusunda önemli sunumlar gerçekleştirdiler.

Sempozyumda 11 Şubat 2015 tarihinde hunhar bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan özelinde şiddet kurbanı kadınlar anıldı. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde şiddetin failleri ve faillerin psikolojik tedavi ve iyileşme süreçleri değerlendirilirdi.

Sempozyum katılımcısı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve hukukçuların katılımıyla gerçekleştirilen Gala yemeğinde HUKAD Başkanı Av. Figen ŞAŞTIM kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Hukukçu Kadınlar Platformu Başkanı Avukat Figen Şaştım yaptığı konuşmada  "Dünya Kadınlar Günü, dünyanın her yerinde ve ülkemizde uzun süredir kutlanan bir gün. Ancak bu tür günlerin, babalar günü, anneler günü, sevgililer günü gibi algının kutlanması bizim kültürümüzde de çok kabul edilebilir bir şey değil esasen.

Dolayısıyla buradaki toplanmamızı farklı bir perspektifle anlamlandırmanızı diliyorum. Nihayetinde bizim kültürümüze ve değerlerimizde ait olmayan bir kutlama ve anmayı yaşadığımız toplumda münevver ve aydın bir kadın olmanın sorumluluğunu hisseden, duyarlı bir farkındalıkla kendi öz değerlerini de harmanlayarak bugün burada kadının dünyasına, kadın ve aile sorunlarına, kıymetli hocalarımızla farklı bir bakış açısı geliştirebileceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Ulvi Türkbağ'ın yaptığı panele geçildi. 1. Oturumda Prof. Dr. Kemal Sayar, İletişimsizlik; Toplum ve Aile, Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Kadın/Erkek-Çocuk üçgeninde Aile İçi Eğitim, Nejla Koytak ise toplumun eğitiminde kadının rolü konularında sunumlarını yaptılar.

 

 

 

Moderatörlüğü Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın'ın yaptığı panelin 2. Oturumunda ise 'Toplumsal adalet ve ahlakın dönüşümünde kadın' teması irdelendi. Bu bölümde Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Adalet bilincinin gelişmesinde kadın, Prof. Dr. Servet Armağan, Adaletli ve ahlaklı nesillerin yetişmesinde kadının rolü, Doç. Dr. Hülya Alper ise Ahlaki erozyonun önlenmesinde kadının rolü konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.