Başkan | AV. Figen ŞAŞTIM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İlk ve Ortaöğrenimini Sivas İmam Hatip Lisesinde tamamlayan ŞAŞTIM, Lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde devam etti.

Avukatlık stajının ardından birkaç yıl bir kamu kurumunda Avukat olarak çalıştı. 28 Şubat darbesinden sonra çalışma hayatında başörtüsü sebebiyle yaşadığı ağır mobingten dolayı memuriyetten istifa etti. Serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

 

Öğrencilik yıllarından itibaren muhtelif sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi veya komisyonlarda görev aldı.

 

Türkiye’de uzun yıllar devam eden başörtüsü yasağı ve ayrımcılığın ortadan kalkması için mücadele verdi. Yargıda başörtüsü yasağının kalkması için Türkiye Barolar Birliğine karşı Danıştay’da dava açtı. Davayı kazanmasının ardından tüm Türkiye genelinde avukatlar başörtülü olarak duruşmalara katılmaya başladı.

 

28 Şubat döneminde mesleğini icra ederken hakkında açılan sayısız disiplin soruşturması ve takibata maruz kaldı. 28 Şubat darbe davası başta olmak üzere kamuoyuna mal olmuş diğer birçok davada da müşteki veya müdahil vekili olarak görev alan ŞAŞTIM, 15 Temmuz Darbe davalarını takip eden gönüllü avukatlar arasında yer almaktadır.

 

2 yıl özel bir radyoda Hukuk Dünyası adında radyo programı yaptı. Muhtelif dergilerde edebi yazıları, mesleki makaleleri yayımlandı.

 

Üniversitelerde başörtüsü yasağının kalkmasını müteakip Bilgi Üniversitesinde Ekonomi Hukukunda Yüksek Lisans yaptı. Halen Hacı Bayram Üniversitesinde Kamu Hukukunda doktora yapmaktadır.

 

Üniversitelerde başörtüsü yasağının kalkmasını müteakip Bilgi Üniversitesinde Ekonomi Hukukunda Yüksek Lisans yaptı. Hacı Bayram Üniversitesinde Kamu Hukukunda doktora yapmaktayken doktora programını yarıda bıraktı.

Halen Bakanlıkta Hukuk Hizmetleri Genel Müdür Yrd. olarak çalışmaktadır.